Kultura

Książka jak plaster na polskie rany. "Kino krótkich filmów"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 02:50
Marek Stokowski marzył i miał ambicję, by napisać opowieść, która rozgrywa się w drodze. - Książka "Kino krótkich filmów" to historia oparta czy zainspirowana opowieściami mojej żony - mówi poeta i prozaik. Powieść w Trójce czyta Mumio.
Audio
  • Książka jak plaster na polskie rany (Klub Trójki)
Członkowie Mumio oraz Barbara Marcinik w studiu Trójki
Członkowie Mumio oraz Barbara Marcinik w studiu TrójkiFoto: Wojciech Dorosz/PR

Inspiracją "Kina krótkich filmów" były opowieści żony Marka Stokowskiego oraz filmy Wernera Herzoga. - Pisząc, przypomniałem sobie rok 1974, kiedy Herzog wyruszył z Monachium do Paryża, bo dowiedział się, że w stolicy Francji ciężko zachorowała jego mentorka. Herzog, który przypuszczam, że jest agnostykiem, przejmuje wzór podróży z misją i zimą 1974 roku idzie pieszo do Paryża - opowiada Marek Stokowski. Jak dodaje pisarz, kobieta ta nie umarła i żyła do 1986 roku.
Marek Stokowski przyznaje, że najciekawsze i najważniejsze opowieści znajduje w czasie wędrówek. - Wtedy jestem absolutnie skoncentrowany i rytm kroków oraz oddechu niezwykle rytmizuje również zdania. Pojawiają się wówczas rozmaite pomysły i to wszystko w bardzo podobny sposób zdarza się mojemu bohaterowi - wyjaśnia autor "Kina krótkich filmów".
- Większość z 67 historyjek, które bohater znalazł na swoim szlaku i które są zamieszczone w tej powieści, to rzeczy niekoniecznie do śmiechu, raczej do uśmiechu. Niektóre są po prostu smutne i bardzo za to przepraszam, bo chciałem dać coś wesołego - mówi pisarz. Tymczasem zdaniem prowadzącego "Klub Trójki" Dariusza Bugalskiego książka jest niczym plaster na nasze polskie rany i zawarte w niej opowieści mają leczniczą moc.

W tym tygodniu kończymy projekcję "Kina krótkich filmów" Marka Stokowskiego. Na antenie Trójki Mumio czyta fragmenty tej książki (z muzyką Tomasza Drozdka, w opracowaniu Barbary Marcinik).
Po "Samo-lotach" i "Stroicielu lasu" to trzecia część trylogii Stokowskiego (cdn?) pełnej opowieści znalezionych w lesie i wiary w ich uzdrawiającą moc.

Posłuchaj całej audycji, którą poprowadził Dariusz Bugalski.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm, ei)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Zalew tandety i głupoty szkodzi kulturze. Co się zgubiło?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 04:31
- Twierdzę, że jest fajnie i zabawnie, bo kultura jest wielobarwna, tylko jest w niej za dużo tandety. Gdzieś się zgubił ten środek, jak mi się wydaje - opowiada autor książki "Kupa kultury", Leszek Bugajski. Na temat kondycji współczesnej kultury rozmawialiśmy z pisarzem w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Zapomniane słowa", czyli fluja, skucha i hecny...

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 15:00
Niektóre słowa żyją wiecznie, niektóre giną śmiercią nagłą i niewyjaśnioną, jedne wstydliwie wychodzą z mody, drugie wspominamy z nostalgią. "Zapomniane słowa" pod red. Magdaleny Budzińskiej to słowniczek wyrażeń mało znanych, niemodnych i wyrzuconych z pamięci. To także wielobarwny zbiór osobistych skojarzeń i anegdot znanych pisarzy, naukowców i artystów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie kino nie dla dzieci. Dlaczego brakuje filmów dla najmłodszych?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 04:44
- Biorąc pod uwagę średnią ostatnich lat, to w Polsce powstaje średnio 0,7 pełnometrażowych filmów dla dzieci rocznie. W rzeczywistości nie powstaje nawet jeden film rocznie i jest to niezwykłe zjawisko - mówi twórca festiwalu Kino Dzieci, Maciej Jakubczak ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.
rozwiń zwiń